Ha boltban vesszük a mézet, sajnos nem mindig tudjuk, melyik a jó. Hiába van ráírva, hogy "természetes" vagy "bio", korántsem biztos, hogy valóban a legjobb minőséggel van dolgunk.
A legjellemzőbb hamisítási trükkök: cukorsziruppal keverés, vízzel hígítás, színezékkel turbózás.
Az igazi méz 17-20 % vizet, 76-80 % fruktózt (gyümölcscukor) és glükózt, valamint virágport, viaszt és ásványi sókat tartalmaz. Összetétele és színe attól függ, milyen virág nektárjából gyűjtötték a méhek.
Ha van rá mód, kerüljük a nagyáruházak polcain található mézeket, és inkább a piacon, őstermelőtől vegyünk. De még ezt is érdemes letesztelni.
Több módszer is van rá:
1. Hidegvizes
Próbálj meg feloldani hideg vízben egy kanál mézet. Ha lesüllyed az aljára, azt jelzi, hogy a méz igazi, ha viszont elegyedik a folyadékkal, akkor nem.Az igazi méz hideg vízzel sosem vegyül.
2. Kenyérteszt
Egy száraz kenyérkockát tegyünk egy kanál mézbe. Tíz perc múlva vegyünk ki: ha még kemény a kenyér, akkor a méznek alacsony a víztartalma, tehát igazi. Ám ha a kenyérkocka megpuhul, akkor az a magába szívott víztől van, vagyis a mézet hígították.
3. Papírtörlős
Nagyon egyszerűen megállapítható, hogy jó minőségű igazi vagy hamis mézzel van dolgunk:
Sodorjunk össze egy közönséges papírtörlőt, majd a végét mártsuk a mézbe. Gyújtsuk meg. Ha könnyen lángra kap, azt jelenti a méz igazi. Ha viszont nehezen ég, füstöl, akkor hamisított mézzel van dolgunk.
Az alábbi videóban három tesztelési mód is szerepel.
Használd azt, ami a legszimpatikusabb:
Jó tudni: a A méz kristályosodása ugyanúgy jellemző a tiszta, hamisítatlan verzióra is, mint a hamisítványra.
Ha tetszik, olvasd a cikkeinket és támogasd a munkánkat egy megosztással vagy lájkkal. 👍
Köszönjük szépen a segítséged! 💙